Jeżeli szukacie praktycznych i nowoczesnych materiałów drewnopochodnych do wykorzystywania w wykończeniu wnętrz lub produkcji mebli, to waszą uwagę na pewno zwróci klasyczna płyta OSB. Materiały te powstają w wyniku sprasowania ze sobą kilku warstw płyt wiórowych, połączonych ze sobą syntetycznymi klejami oraz żywicą. W efekcie działania wysokiego ciśnienia powstają bardzo wytrzymałe płyty, które są odporne na zniszczenia oraz wdzięczne w obróbce, co dodatkowo podnosi ich popularność.

Szeroka dostępność płyt OSB oraz bardzo dobry stosunek ceny do jakości materiału sprawia, że wykorzystywane są zarówno przez profesjonalistów oraz indywidualnych użytkowników. Przede wszystkim na dużą skalę wykorzystywane są w branży budowlanej, gdzie mogą posłużyć za elementy nośne poszycia ścian i dachów lub poszycie podkładów podłogowych i stropów. Z płyt OSB możemy stworzyć też główną podłogę, na przykład w przydomowym warsztacie, gdzie będzie ona narażona na uszkodzenia. Wytrzymałość płyt OSB sprawia, że z powodzeniem można je tam stosować.

Stosowane nie tylko w budownictwie

Płyty OSB, jako nowoczesne materiały drewnopochodne, bardzo często wykorzystywane są również w branży meblarskiej. Z takich materiałów możemy stworzyć między innymi funkcjonalne meble, takie jak regały. W meblarstwie z płyt tworzy się również szkielety i podstawy mebli tapicerowanych, które następnie pokrywane są dedykowanymi tkaninami. W ten sposób powstają trwałe i wytrzymałe meble, z których możemy korzystać na co dzień. Łatwość obróbki tych mebli sprawia, że wykorzystywane są zarówno na skalę przemysłową oraz w indywidualnej produkcji.

Ogród to kolejne miejsce, w którym z powodzeniem znajdziemy zastosowanie dla płyt OSB. Z nich możemy stworzyć między innymi małe domki lub składziki na narzędzia ogrodowe i inne przedmioty. Jeżeli w pobliżu mamy drzewo, to z płyt można stworzyć również efektowny domek na drzewie, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających maluchów. Przy użyciu specjalnych farb i preparatów, płyty OSB możemy również malować, dzięki czemu nadamy im zupełnie innej jakości i charakteru. Alternatywą jest pozostawienie płyt OSB w naturalnym wyglądzie, czyli z widoczną strukturą wiórową, która również ma swój urok.