Karnisz – niezbędny element wyposażenia każdego okna. Odpowiednio dobrany karnisz potrafi odmienić charakter i styl wnętrza. Jak wybrać odpowiedni karnisz? Oto poradnik, który pomogą Ci w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

1. Pomiar okna
Przed zakupem karnisza należy dokładnie zmierzyć okno. Ważne jest, aby karnisz był dłuższy niż okno z każdej strony. Długość karnisza powinna umożliwić swobodne przesuwanie zasłony.

2. Rodzaj karnisza

2.1 Karnisze jedno- i dwu-kanałowe
Karnisze jedno-kanałowe są przeznaczone dla pojedynczych zasłon, natomiast dwu-kanałowe pozwalają na umieszczenie dwóch zasłon. Karnisze dwu-kanałowe są szczególnie przydatne, gdy chcemy połączyć np. dekoracyjną zasłonę z ciemniejszą, zasłaniającą światło.

2.2 Karnisze metalowe i drewniane
Karnisze drewniane to eleganckie i klasyczne rozwiązanie. Wprowadzają do wnętrza naturalność i ciepło. Karnisze metalowe to czasem bardziej nowoczesne rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, że karnisze metalowe są zimniejsze w dotyku i mogą wydawać odgłosy podczas przesuwania na nich zasłony.

2.3 Karnisze sufitowe i ścienne
Karnisze sufitowe nieraz są najlepszym rozwiązaniem, gdyż pozwalają na zakrycie okna na całej długości. Karnisze ścienne natomiast sprawdzą się w przypadku, gdy chcemy, aby zasłona tylko częściowo zakryła okno.

3. Styl karnisza
Karnisze dostępne są w różnych stylach i materiałach. Ważne jest, aby odpowiednio dopasować karnisz do stylu wnętrza. Oto kilka przykładowych propozycji:

– karnisze metalowe w stylu nowoczesnym
– karnisze drewniane w stylu skandynawskim
– karnisze w kolorze miedzi i złota w stylu glamour
– karnisze ozdobione kryształkami w stylu tradycyjnym

4. Dodatki do karnisza
Karnisze możemy ozdobić różnego rodzaju dodatkami, jak np. kuty żyrandol lub dekoracyjne końcówki. Warto pamiętać, aby dodatki były odpowiednio dobrane do karnisza i nie przytłaczały całości.

5. Montaż karnisza
Montaż karnisza zależy od rodzaju i wielkości karnisza. Ważne jest, aby nie tylko dokładnie określić jego miejsce, ale i odpowiednio zamocować. W przypadku karniszy sufitowych należy pamiętać o wyborze odpowiednich kołków i śrub.

Podsumowując, wybór odpowiedniego karnisza nie jest łatwym zadaniem. Warto jednak poświęcić czas, aby dobrać karnisz, który będzie idealnie pasował do stylu wnętrza oraz spełni nasze potrzeby i oczekiwania.