W czasach pandemii coraz więcej osób pracuje zdalnie. Do tej pory była to mało popularna forma pracy, gdyż pracodawca nie jest w stanie kontrolować pracy swojego pracownika. Jednak w obecnych czasach jesteśmy do tego poniekąd zmuszeni. Okazuje się, że taka forma pracy zaczyna odpowiadać obu stronom, ponieważ pracownik oszczędza np. na paliwie a pracodawca na prądzie, w dodatku pracownik ma elastyczny czas pracy.

Nie oszukujmy się mało kto posiada w swoim domu gabinet a praca przy stole w jadalni nie należy do najprzyjemniejszych. Poza tym bardziej jesteśmy w stanie się skupić siedząc przy biurku niż na kanapie.

Jak zatem stworzyć idealne miejsce pracy w domu? Sposób aranżacji domowego biura zależy w głównej mierze od ilości miejsca, które możemy przeznaczyć. Ważne jest też, żeby miejsce to nie rozpraszało.

Domowe biuro – jak je urządzić?

Wybór miejsca

Jeżeli posiadamy wolne pomieszczenie możemy je przerobić na typowy pokój do pracy. Niestety nie każdy ma taką możliwość. Najlepszym miejscem do pracy w małych mieszkaniach jest jadalnia, jeśli jednak mamy dzieci i potrzebujemy chwili ciszy i spokoju dobrze jest wstawić biurko do sypialni. Po prawdzie sypialnia nie powinna się kojarzyć z pracą, ale panujący w niej spokój sprzyja kreatywności.

Wybór mebli

Pokój do pracy w domu powinien mieć odpowiednie wyposażenie, ponieważ zwykle pracujemy po 8h dziennie. Dobrym wyborem jest biurko narożne, ale oczywiście można też wybrać normalne, ważne żeby miało co najmniej 90cm. W przypadku aranżacji jadalni można wybrać blat składany, zajmie on znacznie mniej miejsca. Fotel powinien być z zagłówkiem i regulacją wysokości, jeśli jesteśmy w stanie wydać trochę więcej pieniędzy, warto pomyśleć o fotelu ergonomicznym, który jednocześnie dopasuje się do naszego kręgosłupa, dzięki czemu będziemy mieli odpowiednią postawę.

Biuro to nie tylko biurko i fotel, choć oczywiście są one najważniejsze. Posiadając gabinet możemy sobie pozwolić również na zakup dodatkowych szafek. Do przechowywania dokumentów najlepiej sprawdzi się regał z segregatorami. Jeżeli przyjmujemy klientów to dobrze jest wydzielić również przestrzeń z stolikiem oraz fotelami bądź sofą.

Nie zapominajmy również o gadżetach. Do najpraktyczniejszych zaliczamy długopisy, notesy, segregatory, dziurkacz. Bardzo dobrym pomysłem jest również zaopatrzenie się w tablicę korkową bądź magnetyczną, na której będzie można rozpisać najważniejsze informacje potrzebne nam do pracy na co dzień oraz zanotować zadania do wykonania. Dzięki temu o niczym nie zapomnimy.

Oświetlenie

Światło gra tutaj ogromną rolę. Pracując przy komputerze męczy się nasz wzrok, dlatego ważne jest żeby odpowiednio ustawić biurko względem okna. Biurko powinno stać bokiem lub przodem do okna. Dlaczego? Ponieważ jeśli będziemy siedzieć tyłem to wpadające promienie będą się odbijać od monitora przez co widoczność będzie gorsza i narazimy oczy na przemęczenie. Dobrze jest też zaopatrzyć się w lampkę, zwłaszcza w okresie kiedy rano jest jeszcze ciemno. Ustawienie lampki zależy też od tego czy jest się prawo czy leworęcznym. Osoby praworęczne powinny ją mieć po lewej stronie a osoby leworęczne po prawej, dzięki temu nie będą sobie zasłaniać światła.

Odpowiedni kolor ścian

Kolor ścian to jeden z detali, który ma bardzo duże znaczenie dla wydajności naszej pracy. Najlepiej sprawdza się szarość i zieleń, najmniej męczą wzrok, ale dobrze wybrać również biel. Mówi się, że biel uspokaja i pozwala na zebranie myśli. W przypadku stresującej pracy warto wybrać błękit, który łagodzi niepokój i pobudza kreatywność. Przy wyborze koloru należy sugerować się również wielkością pomieszczenia. Mały pokój jesteśmy w stanie powiększyć optycznie przy użyciu pasteli i jasnych kolorów. Jeżeli nie chcemy żeby nasze domowe biuro przypominało to które mamy w firmie najlepiej zmienić kolorystykę na nieco inną. Najważniejsze jest, żebyśmy w tym miejscu odczuwali przyjemność i zadowolenie.

Czas na relaks

Przy tym całym urządzaniu nie zapomnijmy o relaksie. Praca jest wtedy wydajna kiedy potrafimy odpoczywać. Niestety dość często o tym zapominamy. I nie chodzi tu o leniuchowanie na kanapie. Oderwanie się od komputera chociaż na 5 minut pozwala uspokoić myśli, odpocząć oczom i wrócić z nową energią. W dużych korporacjach coraz częściej popularne są pokoje do relaksu gdzie można pójść żeby odpocząć. Jeżeli posiadamy przestrzeń również możemy urządzić sobie taki kącik i postawić tam fotel, worek do siedzenia a nawet powiesić hamak.

Podsumowanie

W systemie pracy zdalnej liczy się przede wszystkim dobra organizacja i samodyscyplina. Warto zadbać również o klimat gabinetu, który tworzą takie dodatki jak zegar, obrazy czy roślin. Odpowiednio zaaranżowany gabinet wpłynie pozytywnie na wydajność pracy i odnoszone w niej sukcesy.