Urządzenie pokoju dla kilkuletniego malucha wymaga wzięcia pod uwagę jego indywidualnych potrzeb. Dotyczy to szczególnie dzieci, które chodzą już do szkoły. Odpowiednia aranżacja umożliwi komfortowe odrabianie lekcji, pozwoli na realizację swoich zainteresowań oraz zagwarantuje przestrzeń na wspólne zabawy z rówieśnikami. W poniższym artykule podpowiadamy, jak powinien wyglądać pokój dla większych pociech.

Aranżacja pokoju dla kilkulatka – jakie kolory?

Urządzając pokój dla większego dziecka, musisz wybierać takie aranżacje, które będą działały pobudzająco na jego wyobraźnię. To, o czym trzeba pamiętać to zachowanie światła, jasnej kolorystyki, minimalizmu oraz, co najważniejsze, ciepłego i przytulnego charakteru pokoju. Pierwszym krokiem będzie zatem wybranie odpowiedniego koloru do pokoju malucha, a pomysły co na ścianę w pokoju dziecka podpowiada artykuł na dekoratordomu.pl, w którym znajdziesz wiele ciekawych inspiracji. Nie musisz ograniczać się tylko do nudnych bieli i beżu, wprost przeciwnie. Możesz wprowadzić do dziecięcego pokoju mnóstwo pozytywnej energii, sięgając po pastelowe odcienie żółtego, niebieskiego czy zielonego. Unikaj pstrokatych i intensywnych kolorów, ponieważ są one przytłaczające.

Wybierając kolory i ozdoby na ścianę, kieruj się zainteresowaniami swojej pociechy. Jeśli lubi zwierzęta, możesz wybrać tapetę z motywami zwierzęcymi lub naklejki ścienne. Warto również wybrać szablony z określonymi gatunkami zwierząt i pomalować nimi ściany w różnych miejscach.

Pokój dla kilkuletniego dziecka – jakie meble?

Kiedy już zdecydujesz się na kolory do pokoju, kolejnym krokiem będzie wybór odpowiednich mebli. W tym zakresie najważniejsza jest funkcjonalność. Pokój dziecka musi być umeblowany w sposób praktyczny. Wybierając łóżko dla dziecka, sięgnij po taki model, który można dostosować do wzrostu i rozwoju dziecka, co pozwoli na dłuższe jego użytkowanie. Meble powinny być spójne ze stylem, jaki wybierzesz do pokoju malucha. Muszą być również bezpieczne. Wybieraj takie modele, które pozbawione są ostrych kantów i mają łagodne zakończenie. Musisz brać pod uwagę ewentualność, że dziecko podczas zabawy straci równowagę lub potknie się o leżącą zabawkę, a upadając, uderzy się o kant mebla. To może bardzo źle się skończyć. Dlatego lepiej sobie tego oszczędzić i wybierać meble projektowane właśnie z myślą o maluchach i ich bezpieczeństwie.

Urządzanie pokoju dla dziecka – jak zagospodarować przestrzeń?

W pokoju dziecięcym muszą być wyznaczone strefy do zabawy, nauki oraz spania. To ułatwia wykorzystanie całej przestrzeni oraz sprzyja zachowaniu porządku. W przypadku małego pokoju warto sięgać po wiszące półki zamiast stojących regałów. Zawieszone na odpowiedniej wysokości, pozwolą dziecku na bezproblemowe sięgnięcie po zabawkę. Aby zapewnić dziecku przestrzeń do zabawy, zainwestuj w stosowne organizery i pojemniki na zabawki, umieszczone w takich miejscach, aby nie przeszkadzały podczas aktywności. W pokoju dziecięcym nie powinno zabraknąć dywanu. Najlepiej wybierać gęste, włochate, które zamortyzują upadek. Wprowadzi to również wiele ciepła do pomieszczenia i nada miłego wyglądu.

Nie można zapominać również o odpowiednim oświetleniu. Zważywszy na fakt, że pokój ten stanowi zarówno miejsce do spania, jak i zabawy czy późniejszej nauki, należy go wyposażyć w różnego rodzaju światło. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem będzie wybór specjalnej lampy wiszącej dla dzieci, która generuje jasne i równomiernie rozproszone światło. Można pomyśleć również o lampce nocnej, której słabe natężenie i żółtawa barwa, wzmaga senność i ułatwia odpoczynek.