Dywan jest jednym z najważniejszych elementów wystroju wnętrza. Właściwie dobrany może dodać pomieszczeniu ciepła i przytulności, a także uzupełnić całą aranżację. Jak jednak wybrać odpowiedni dywan, jak go utrzymać oraz jak dobrze dobrać jego style i kolor do reszty wnętrza?

1. Wybór dywanu – czego szukać?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość wykonania dywanu. Szczególnie ważne jest to, gdy zależy nam, aby produkt posłużył nam przez długi czas. Warto więc zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego wykonany jest dywan oraz sposób jego produkcji. Często też decyzję o wyborze dywanu podejmujemy pod wpływem wzornictwa i koloru, jednakże trzeba pamiętać, że wielość wzorów i kolorów może być przytłaczająca, dlatego warto sobie wcześniej zadać kilka pytań: jaki styl jest mi bliski?, czego oczekuję od dywanu: przytulności czy nowoczesności?

2. Jak utrzymać dywan w czystości?

To nie tylko trudna, ale także bardzo ważna o tyle, że wpływa nie tylko na estetykę, ale także zdrowie.
•Regularne odkurzanie dywanu – jedyne które pozwala na pozbycie się w 100% kurzu, pyłków i innych szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń,
•Usunięcie plam „na bieżąco” – dzięki temu zminimalizujemy ryzyko, że plama zostanie „wgnieciona” w strukturę dywanu, trudno będzie ją wywabić. W przypadku plam tłustych lub olejnych odpowiednie środki usuwające plamy, a te rzadsze plamy woda z dodatkiem płynów,
•Tężyzna fizyczna – radzenie sobie z zabrudzeniami wymaga nie tylko odpowiednich środków czyszczących, ale również wartości pomoże nam dywidenda w postaci zdrowia i kondycji.

3. Dobieranie dywanu do wyglądu wnętrza

Dywan powinien być elementem współgrającym z całością wnętrza, dlatego warto dobierać go z uwzględnieniem stylu, kolorów i mebli. Dobrym pomysłem jest kontynuowanie wzoru na kilku elementach aranżacji lecz nie przesadzając, a jednocześnie dywan jest często dobrym pomysłem na wprowadzenie do wnętrza urozmaicenia, bardziej odważnych barw i wzorów.

4. Dywan w zależności od pomieszczenia

Nie każdy dywan nadaje się do każdego pomieszczenia. Na przykład do salonu polecamy duże, miękkie dywany, które będą służyły nam jako dodatkowe miejsce do relaksu. Do łazienki, z kolei, polecamy małe dywany przeciwpoślizgowe, które zabezpieczą nas przed poślizgnięciem się po mokrych kafelkach.

5. Ostatnie rady

•Dywan nie powinien przykuwać uwagi, jest elementem dopełniającym,
•Nie kupujmy dywanów zbyt ciemnych kolorów, szczególnie jesienią i zimą, to czas, kiedy potrzebujemy więcej światła,
•Podłoga nie powinna być schowana pod dywan, fajnie kiedy zostawiamy trochę wolnej przestrzeni nie mającej nic wspólnego z dywanem jak np. parkiet wokół,
•Ładnej świece, której ogień odbije się w lekkim połysku na dywanie nie odmówimy w ciemne wieczory,
•Jeśli nie mamy doświadczenia w dobraniu dywanu warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Dywan nie jest elementem łatwym do dobierania, jednak odpowiednio dobrany potrafi zdziałać cuda w każdym wnętrzu. Warto poświęcić trochę czasu i na spokojnie przemyśleć wybory wzoru, koloru oraz materiału. To inwestycja, która na pewno zwróci nam się w postaci wygodnego i pięknego wnętrza.