Nie da się ukryć, że jedynie odpowiednio dobrany klej do płytek będzie w stanie trwale zamontować kafelki na wybranej powierzchni. Na rynku znajdziemy przeróżne zaprawy, która jednak będzie dla nas odpowiednia? Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się w jaki sposób wybrać najbardziej pasujący klej do płytek.

Jakie właściwości ma klej do płytek?

Solidny klej do płytek pozwoli Tobie nie tylko na trwały montaż, ale również zmniejszy ryzyko pękania takich płytek czy pojawienia się niechcianych przebarwień. Czy wiesz, że niektóre produkty działają negatywnie na glazurę? Właśnie dlatego warto dokonać przemyślanego wyboru! Właściwości kleju przekładają się na trwałość wykafelkowanej powierzchni, a także pozwalają na prawidłową pracę materiału. Wybierając klej do płytek należy wziąć pod uwagę, przede wszystkim, rodzaj powierzchni jaki posiadamy, a na którą będą kładzione płytki.

Dodatkowo nie bez znaczenia będzie miejsce montażu. Jak się okazuje inny rodzaj kleju będzie przeznaczony do płytek, które kładziemy na podłodze, inny rodzaj przyda się do tych ściennych, inny zaś do wewnątrz i zewnątrz domu i budynku. Następną rzeczą jaką musimy wziąć pod uwagę będą warunki takie jak poziom wilgotności czy temperatury. Im wyższa jakość produktu tym wyższa będzie też jego elastyczność co jest niezmiennie ważne przy pracy glazurnika.

Niemniej jednak bez znaczenia czy wybierasz klej do płytek na zewnątrz czy musisz przykleić powierzchnie wewnątrz domu, weź pod uwagę także rozmiar płytek oraz jakość podłoża. Czas wiązania produktów, elastyczność, neutralność chemiczną oraz wytrzymałość na zrywanie jest również bardzo istotna.

Jakie są typy klejów do płytek?

Pośród wielu rodzajów klejów ważne będzie dokładne sprawdzenie ich oznaczeń aby być pewnym wybranego produktu i dobrać odpowiednio jego właściwości do naszych potrzeb.

Oprócz tego produkty przeznaczone do klejenia płytek dodatkowo dzielą się na klasy:

Literkę “F” znajdziemy przy oznaczeniu kleju szybkowiążącego natomiast “T” oznaczać będzie klej o zmniejszonym spływie.

Następnie możemy się również spotkać z oznaczeniem kleju do płytek o literze “E”. Będzie to oznaczało klej o wydłużonym czasie otwartym. Do pozostałych oznaczeń możemy dodać S1 – czyli klej odkształcalny razem z bardzo podobnym oznaczeniem S2 oznaczającym klej wysoko odkształcalny.

Jaki klej do płytek wybrać?

Przede wszystkim klej warto dobrać do podłoża biorąc pod uwagę zastosowanie i rodzaj podłoża. Nie zapominaj, że właściwości kleju to tylko jeden z kilku istotnych parametrów, którymi zawsze warto się kierować przy wyborze produktu. Kolejna ważna kwestia odnośnie wyboru kleju to jego zastosowanie. Klej do glazury powinien zostać wybrany adekwatnie do miejsca montażu płytek oraz rodzaju podłoża. Tak samo dzieje się w przypadku wybierania produktu do podłóg. Oprócz tego warto również zwrócić uwagę na istniejący podział na rodzaje zapraw. Odpowiednio będą to: zaprawy cienkowarstwowe (od 2 mm do 5 mm), średniowarstwowe (od 4 mm do 20 mm) i grubowarstwowe (ponad 2 cm).