Kinkiety to doskonałe źródło dodatkowego światła. Coraz częściej sięgamy po nie urządzając modne mieszkanie. Do wyboru pozostają m.in. lampy ścienne klasyczne oraz kinkiety nowoczesne. Jaki design najlepiej sprawdzi się w naszych wnętrzach?

Wieki temu na ścianach wieszano pochodnie, potem świece, a w końcu lampy naftowe. Dzisiaj ściany i kąty doświetlają kinkiety. Ten typ lamp sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach – od salonu i sypialni, przez łazienkę, po korytarz. Różnorodność dostępnych dzisiaj form, kolorów i rozmiarów kinkietów pozwala na idealne dopasowanie oświetlenia ściennego do posiadanego wystroju. Możemy zainspirować się dawnymi czasami i sięgnąć po kinkiet klasyczny albo pójść w stronę globalnych trendów i wybrać jeden z futurystycznych, zaskakujących modeli. Czym właściwie kinkiety klasyczne różnią się od tych nowoczesnych i które będą lepiej wyglądać w naszym mieszkaniu? Sprawdźmy…

Kinkiety nowoczesne

Nowoczesne lampy ścienne charakteryzują się minimalistyczną, dość surową, ale oryginalną formą. Wśród kolorów dominują czerń i chrom. Nowoczesnym kinkietom daleko jednak do luksusowego, pałacowego designu. Często pozbawione są klosza. Nie znajdziemy w nich także zdobnej podstawy. Niczym nieosłonięta żarówka wydaje się być zamocowana bezpośrednio do ściany. Taki bardzo prosty, ascetyczny projekt potrafi fenomenalnie zdobić modne wnętrza i skutecznie przyciągać uwagę wchodzących do pomieszczenia. Nowoczesne projekty często łączą w sobie kilka nurtów stylistycznych. Lubią czerpać m.in. z klasycznych form oświetleniowych.

Lampy ścienne klasyczne

Klasyczne kinkiety inspirowane są dawnym oświetleniem ściennym, które doświetlało salony w rezydencjach najzamożniejszych osób. Mogą przypominać stare, bogato zdobione świeczniki (punkt świetlny imituje świecę). Metalowe ramię wygląda, jakby wymagało gruntownej renowacji albo chociaż wyczyszczenia. Klasyczny kinkiet często posiada szklany klosz – mlecznobiały, przydymiony lub brązowy albo materiałowy abażur – ciemny i wzorzysty. Podstawa zwykle jest dekoracyjna, fantazyjnie gięta, tłoczona bądź rzeźbiona.

Jaki kinkiet wybrać?

Kupując kinkiety do swojego mieszkania, należy kierować się przede wszystkim obranym kierunkiem wystroju (stylem aranżacyjnym), dominującymi we wnętrzach kolorami oraz przeznaczeniem i metrażem urządzanego pomieszczenia. Postawiłeś na wystrój modern, ale podobają Ci się klasycznie zaprojektowane kinkiety? Nie bój się kontrastów. Posiadasz klasycznie urządzony salon z eleganckimi, rzeźbionymi, drewnianymi meblami? Tak, możesz w nim umieścić nowoczesne, minimalistyczne kinkiety. Urządzasz loft i szukasz pomysłu na przełamanie surowej, pustej przestrzeni? Sięgnij bo kryształową lampę ścienną w stylu pałacowym. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w jednym pomieszczeniu łączyć nieśmiertelną klasykę z nowoczesnymi trendami. W ten sposób uzyskasz supermodną, niepowtarzalną aranżację z eklektycznymi akcentami. Podczas wyboru idealnych kinkietów do mieszkania ogranicza Cię tak naprawdę tylko Twoja wyobraźnia (no może jeszcze dostępny budżet ?).