Deska elewacyjna to element, który pełni funkcję zabezpieczenia fasady przed czynnikami atmosferycznymi, jak również może stanowić jej dekoracyjny element. Można w ten sposób stworzyć unikalną elewację, która zaznaczy się w otoczeniu. Zobaczmy, jak samodzielnie zrobić deskę elewacyjną.

1. Wybierz rodzaj drewna i wymiary
Pierwszym krokiem jest wybór drewna odpowiedniego rodzaju i wymiarów. Najlepiej, by była to drewno świerkowe lub modrzewiowe, gdyż są one odporne na warunki atmosferyczne. Następnie należy wybrać odpowiednie wymiary desek, zazwyczaj stosuje się grubość ok. 25 mm, a szerokość i długość można dostosować do własnych potrzeb.

2. Uprawienie drewna
Kolejnym krokiem jest uprawianie drewna, czyli obróbka powierzchni. Najlepiej zastosować frezowanie, by nadać desce elewacyjnej soczystość i interesujący kształt.

3. Konserwacja desek
W tym kroku konieczna jest konserwacja desek, by nie ulegały one pod wpływem deszczu, mrozu czy wiatru. Istnieje wiele sposobów na ich zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi, np. impregnacja, lakierowanie czy olejowanie. Dobrze zabezpieczone deski będą służyły przez długi czas.

4. Montaż do konstrukcji elewacji
Następnym krokiem jest montaż desek do konstrukcji elewacji. Deski należy przybić specjalnymi gwoździami elewacyjnymi, które są odporne na działanie związków chemicznych, a tym samym gwarantują bezpieczeństwo i trwałość deski elewacyjnej.

5. Dokończenie i utwardzenie kształtu
Jeśli mamy już zamontowane deski na konstrukcji elewacji, kolejnym krokiem jest ich dokończenie i utwardzenie kształtu. Najlepiej zastosować tzw. tłuczeń, czyli proces wymarzania drewna w celu nadania mu lepszego kształtu. Po tej operacji należy zastosować specjalny lakier do drewna, który zabezpieczy naszą deskę elewacyjną przed uszkodzeniem i frontem.

Podsumowując, samodzielne zrobienie deski elewacyjnej to doskonały sposób na stworzenie niepowtarzalnej elewacji dla swojego domu. Wystarczy tylko zachować kilka zasad i wdrożyć kroki opisane powyżej. Dobra jakość materiałów, właściwa obróbka oraz zastosowanie odpowiednich narzędzi pozwoli nam na wykonanie deski elewacyjnej, która przetrwa wiele lat i zawsze ozdobi naszą elewację.