Salon w stylu angielskim to przestrzeń wytworna i elegancka. Kluczową rolę odgrywają w niej dodatki: kultowa, skórzana kanapa Chesterfield oraz dekoracyjne lampy stojące art deco. Chcesz uzyskać równie efektowną i klimatyczną aranżację w swoim mieszkaniu? Zapraszamy do lektury.

Styl angielski to synonim szyku i dobrego smaku. W Polsce wciąż należy do mało popularnych trendów. Dedykowany jest przede wszystkim entuzjastom unikatowych rozwiązań aranżacyjnych i luksusowych dodatków. Wnętrza urządzone w angielskim klimacie są jednocześnie eleganckie i przytulne, sprzyjając towarzyskim spotkaniom, biznesowym rozmowom czy wypoczynkowi z ulubionym kryminałem w ręku. Angielski salon można uzyskać, dzięki odpowiedniemu doborowi mebli, oświetlenia i dekoracji. Czego nie może w nim zabraknąć?

Kanapa Chesterfield, czyli kwintesencja stylu angielskiego

Niekwestionowaną królową salonu urządzonego w angielskim stylu jest luksusowa, skórzana kanapa Chesterfield z charakterystycznym pikowaniem i zaokrąglonymi podłokietnikami. Jej historia ma wiele wersji. My przytoczymy jedną z najbardziej prawdopodobnych. Początkiem XIX wieku, lord Philip Stanhope – czwarty hrabia rodu Chesterfield, powierzył lokalnemu rzemieślnikowi stworzenie eleganckiego i wygodnego fotela, godnego swojego właściciela. W ten sposób powstał prototyp znanej dzisiaj na całym świecie sofy Chesterfield. Lord Philip Stanhope był w swoich czasach uważany za ikonę stylu, dlatego wykonany dla niego fotel szybko zyskał status przedmiotu kultowego, luksusowego i bardzo pożądanego. Projekt znalazł licznych naśladowców i na dobre zagościł w londyńskich klubach dla panów oraz w innych, prestiżowych miejscach. Zresztą po dziś dzień inspiruje projektantów. Sofa Chesterfield doczekała się rozmaitych odsłon, które pozostają wierne liczącej przeszło 2 wieki tradycji.

Lampy stojące do angielskiego salonu

Lampy stojące doświetlają wybrane strefy salonu, tworzą w nim wyjątkowy klimat, dopełniają całą aranżację i są jej wyrafinowaną dekoracją, dlatego w wytwornych, angielskich wnętrzach po prostu nie może ich zabraknąć. Z ponadczasową kanapą Chesterfield znakomicie komponują się lampy stojące (zwłaszcza stołowe) zaprojektowane w stylu art deco, eklektycznym, industrialnym lub glamour. Mogą być to eleganckie modele metalowe albo złote lub srebrne lampki z bogato zdobioną podstawą i klasycznym, materiałowym abażurem. W angielskim salonie bardzo ważny jest umiar, by uniknąć efektu przytłoczenia i kiczu, dlatego lampy stojące i inne dodatki powinny subtelnie kontrastować z designem sofy Chesterfield. Jeśli kanapę obito skórą w mocnym kolorze, np. czerwonym, żółtym, morskim czy zielonym, oświetlenie i dodatki powinny być stonowane. Z kolei do klasycznej – czarnej, brązowej lub szarej sofy Chesterfield, fantastycznie pasować będą wyraziste barwy.

Salon angielski – propozycja dla każdego?

Niekoniecznie. Styl angielski jest na tyle charakterystyczny, mocny i wymagający, że nie każdemu się spodoba i nie wszędzie będzie pasować. Nie każdy też będzie umiał go stworzyć. Angielskie klimaty pokochają przede wszystkim osoby doświadczone w urządzaniu wnętrz, lubiące odważne aranżacje, marzące o salonie z charakterem i duszą.