Sadzenie truskawek na macie to coraz popularniejsza metoda uprawy tych pysznych owoców. Można dzięki temu osiągnąć większy plon, a także ułatwić sobie pracę podczas pielęgnacji roślin. Jak jednak prawidłowo postawić kolejne kroki, by nasze truskawki rosły w najlepszy sposób i nie przynosiły nam niepotrzebnych kłopotów? Oto praktyczne wskazówki i instrukcje warto wziąć pod uwagę.

1. Wybierz odpowiednią macierz

Najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniej macierzy. Najlepiej wybrać model o grubości 2-3 cm oraz oczkach o szerokości 3 mm. Zabezpieczy ona rośliny przed bezpośrednim kontaktem z ziemią i ułatwi odpowiednio ich podlewanie.

2. Przygotuj podłoże

Przed ułożeniem maty na przygotowanym wcześniej obszarze, warto wyrównać teren i przygotować podłoże. Truskawki uwielbiają gleby o odczynie lekko kwaśnym, więc warto dodać do ziemi związków kwasowych. W sposób naturalny zrobi to na przykład torf lub kwaśna igliwia.

3. Ułóż truskawki na macierz

Kołki zamiast sprasowanego korzenia? Precyzyjne umieszczenie sadzonek w ziemi dysponującej odpowiednio dużą wilgotnością? Każdy przystępujący do sadzenia truskawek na macie z chęcią skorzysta z nowych możliwości. Ułożenie truskawek na specjalnej matce to relatywnie proste zadanie. Wystarczy masę korzeniową umieścić w oddzielonych przestrzeniach, zazwyczaj wydzielonych w matrze wcześniej umieszczonych nacięć.

4. Pielęgnacja roślin

W przypadku pielęgnacji truskawek na macierzy należy pamiętać o regularnym podlewaniu, ale przede wszystkim o zapewnieniu roślinom odpowiedniej ochrony przed chorobami i szkodnikami. Dlatego warto regularnie zbierać zwiędłe lub zepsute owoce, co pomoże zapobiec rozwojowi pleśni lub szkodników.

5. Zbiór truskawek

Najważniejszy moment – zbiór truskawek – jest uruchomieniem całorocznego łańcucha decyzji, związanych z pracą i dbałością o plon. Rośliny uprawiane na macie kwitną i plonują dłużej niż te, posadzone na zwykłych grządkach. Dojrzewające owoce należy zbierać w regularnych odstępach czasu, aby nie uszkodzić roślin. Najlepiej robić to rano lub wieczorem, kiedy słońce nie kusi owoców do przypalania na szybkim stopniu.

Sadzenie truskawek na macie to dobry pomysł na zapewnienie sobie dobrej jakości owoców oraz ułatwienie sobie prac pielęgnacyjnych. Warto przestrzegać jednak kilku zasad, by uzyskać najlepsze efekty i cieszyć się pysznymi truskawkami przez długi czas.