Wybierając pokrycie dachowe kierujemy się nie tylko ceną i wyglądem, ale także trwałością, szybkością montażu czy też wytrzymałością, skoro ten element domu jest szczególnie narażony na szkodliwe warunki atmosferyczne. Papa i blachodachówka to jedne z najpopularniejszych rozwiązań. Które z nich jest lepsze?

Wady i zalety blachodachówki

Blachodachówka, podobnie jak blacha trapezowa, to materiał bardzo lekki. Dzięki temu jego transport, rozładunek i montaż przebiegają bez większych problemów. Na korzyść przemawia także stosunkowo niska cena; koszt pokrycia 1 m² zaczyna się już od 20 zł. Odpowiednio zabezpieczona i konserwowana blachodachówka może przetrwać wiele lat w nienaruszonym stanie. Jest odporna na uszkodzenia i trwała.
Właściwie jedyną wadą blachodachówki jest bardzo niski poziom izolacji akustycznej. Blaszany dach, zwłaszcza w przypadku, gdy zagospodarujemy poddasze, nie ochroni przed dźwiękami deszczu (choć ocieplenie w postaci wełny mineralnej może nieco zniwelować ten efekt).

Wady i zalety papy

Papę na dachu można położyć bardzo szybko. Dobrze przylega do dachu i chroni go przed czynnikami zewnętrznymi. Nie da się też ukryć, że papa to jedno z najtańszych form pokrycia. Na rynku jest dostępna w wielu różnych kolorach, dlatego możemy ją odpowiednio dopasować do wyglądu domu. Nadaje się nawet do bardzo skomplikowanych dachów, tworząc warstwę wodoszczelną i odporną na zniszczenia.
Niestety papa nie może pochwalić się zbyt estetycznym wyglądem. Ponadto, ze względu na to, jak zbitą tworzy powłokę, nie pozwala na odpowiednią wentylację domu, co w przyszłości może skutkować powstawaniem grzybów.

Blachodachówka czy papa?

Zarówno blachodachówka, jak i papa będą spełniały swoje zadanie, jeśli wybierzemy materiały najwyższej jakości i odpowiednio je zabezpieczymy po prawidłowym montażu. Wiele zależy od tego, ile chcemy wydać na pokrycie dachowe i na jakim efekcie wizualnym nam zależy. Pamiętajmy też, że papa nie musi służyć jako ostateczne wykończenie dachu. Świetnie sprawdzi się także jako podkład i zarazem dodatkowe zabezpieczenie.